PROGRAMME

30th-panorama-program web

Follow this link, in order to see the hourly programme

DON'T MISS TODAY

Εδώ βλέπατε το ημερήσιο πρόγραμμα του επετειακού 30ου Πανοράματος. Σας ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας και ανανεώνουμε το ραντεβού μας για το φθινόπωρο του 2018 και την 31η διοργάνωση! 

POSTER

 

30th Panorama Hourly Schedule

ΑΑΒΟΡΑ / AAVORA

ΠΕΜΠΤΗ 19 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ / Thursday, October 19th

6.00 μ.μ. | ΜΙΚΡΗ ΑΡΚΤΟΣ / Ursa Minor (86’)
Σκην/Dir: Ελισσάβετ Χρονοπούλου/Elissavet Chronopoulou
Η ταινία θα προβληθεί και με αγγλικούς υπότιτλους / The film will be screened with english subtitles, also.

7.45 μ.μ. | ΛΕΥΚΕΣ ΝΥΧΤΕΣ / Le notti bianche (102’)
Σκην/Dir: Luchino Visconti

9.45 μ.μ. | CONTROL (122’)
Σκην/Dir: Anton Corbijn


ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ / Friday, October 20th

5.00 μ.μ | ΠΕΣ ΣΤΗ ΜΟΡΦΙΝΗ, ΑΚΟΜΑ ΤΗΝ ΨΑΧΝΩ / Still Looking for Morphine (119’)
Σκην/Dir: Γιάννης Φάγκρας/Yannis Fagras
Η ταινία θα προβληθεί και με αγγλικούς υπότιτλους / The film will be screened with english subtitles, also.

7.15 μ.μ. | ΤΟΠΙΟ ΣΤΗΝ ΟΜΙΧΛΗ / Landscape in the Mist (127’)
Σκην/Dir: Θόδωρος Αγγελόπουλος/Thodoros Angelopoulos
Η ταινία θα προβληθεί με αγγλικούς υπότιτλους / The film will be screened with english subtitles.

9.30 μ.μ | ΕΤΣΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΑΠΗ / Σένσο / Senso (123’)
Σκην/Dir: Luchino Visconti

12.00 μ.μ. | ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ / Down by Law (107’)
Σκην/Dir: Jim Jarmusch


ΣΑΒΒΑΤΟ 21 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ / Saturday, October 21st

5.00 μ.μ. | ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ ΤΗΣ HORME PICTURES / HORME PICTURES Shorts

6.00 μ.μ. | ΡΙΣΑΛΤΟ / Onslaught (78’)
Σκην/Dir: Βασίλης Βαφέας/Vassilis Vafeas
Την ταινία προλογίζει ο σκηνοθέτης της / The film is prefaced by the director
Η ταινία θα προβληθεί και με αγγλικούς υπότιτλους / The film will be screened with english subtitles, also.

7.40 μ.μ. | ΧΑΜΕΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ / Tabu (118’)
Σκην/Dir: Miguel Gomez

10.00 μ.μ. | Ο ΡΟΚΟ ΚΑΙ Τ’ ΑΔΕΛΦΙΑ ΤΟΥ / Rocco e i suoi fratelli (177’)
Σκην/Dir: Luchino Visconti


ΚΥΡΙΑΚΗ 22 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ / Sunday, October 22nd

4.30 μ.μ. | ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ
ΤΟΥ NEW YORK COLLEGE / NEW YORK COLLEGE Shorts

5.45 μ.μ. | ΤΕΛΟΣ ΕΠΟΧΗΣ / End of an Era (98’)
Σκην/Dir: Αντώνης Κόκκινος / Antonis Kokkinos
Την ταινία προλογίζει ο σκηνοθέτης της / The film is prefaced by the director

7.45 μ.μ. | Η ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ / Following (70’)
Σκην/Dir: Christopher Nolan

9.15 μ.μ. | Ο ΓΑΤΟΠΑΡΔΟΣ / Η ΛΕΟΠΑΡΔΑΛΙΣ ΤΗΣ ΣΙΚΕΛΙΑΣ / Il gattopardo (186’)
Σκην/Dir: Luchino Visconti
Η ταινία θα προβληθεί και με αγγλικούς υπότιτλους/ The film will be screened with english subtitles, also.


ΔΕΥΤΕΡΑ 23 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ / Monday, October 23rd
5.30 μ.μ. | ΝΙΚΟΣ ΚΟΥΝΔΟΥΡΟΣ: ΜΙΚΡΟ ΑΦΙΕΡΩΜΑ / Nikos Koundouros: Mini Tribute (30’)
Σκην/Dir: Νίκος Καβουκίδης / Nikos Kavoukides
Την ταινία προλογίζει ο σκηνοθέτης της / The film is prefaced by the director

                                        +

Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ / Der stand der dinge (121’)
Σκην/Dir: Wim Wenders

8.15 μ.μ. | ΚΑΜΙΑ ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΑΒΟΛΟ (Final Cut)/ No Sympathy for the Devil (Final Cut) (75’)
Σκην/Dir: Δημήτρης Αθανίτης
Την ταινία προλογίζει ο σκηνοθέτης της / The film is prefaced by the director

10.00 μ.μ. | Η ΓΟΗΤΕΙΑ ΤΗΣ ΑΜΑΡΤΙΑΣ / Conversation Piece (121’)
Σκην/Dir: Luchino Visconti


ΤΡΙΤΗ 24 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ / Tuesday, October 24th

5.45 μ.μ. | ΑΘΩΟ ΣΩΜΑ / Desert Sky (90’)
Σκην/Dir: Νίκος Κορνήλιος/Nikos Kornilios
Την ταινία προλογίζει ο σκηνοθέτης της / The film is prefaced by the director
Η ταινία θα προβληθεί με αγγλικούς υπότιτλους/ The film will be screened with english subtitles

7.30 μ.μ. | MELANCHOLIA (135’)
Σκην/Dir: Lars von Trier

10.00 μ.μ. | ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΗ ΒΕΝΕΤΙΑ / Death in Venice (130’)
Σκην/Dir: Luchino Visconti


ΤΕΤΑΡΤΗ 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ / Wednesday, October 25th

5.45 μ.μ. | ΜΑΧΑΙΡΟΒΓΑΛΤΗΣ / Knifer (108’)
Σκην/Dir: Γιάννης Οικονομίδης/Yannis Oikonomides

7.45 μ.μ. | NO BUDGET STORY (78’)
Σκην/Dir: Ρένος Χαραλαμπίδης/Renos Charalambides
Την ταινία προλογίζει ο σκηνοθέτης της / The film is prefaced by the director

9.15 μ.μ. | Η ΓΗ ΤΡΕΜΕΙ / La terra trema (160’)
Σκην/Dir: Luchino Visconti

ΕΛΛΗ/ELLI


ΠΕΜΠΤΗ 26 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ / Thursday, October 26th

5.30 μ.μ. | ΓΟΜΟΡΑ / Gomorra (137’)
Σκην/Dir: Matteo Garrone

8.15 μ.μ. | LINES (88’)
Σκην/Dir: Βασίλης Μαζωμένος/Vassilis Mazomenos
Την ταινία προλογίζει ο σκηνοθέτης της / The film is prefaced by the director
Η ταινία θα προβληθεί με αγγλικούς υπότιτλους/ The film will be screened with english subtitles.

10.15 μ.μ. | L’ INTRUSA (95’)
Σκην/Dir: Leonardo Di Costanzo
Η ταινία θα προβληθεί και με αγγλικούς υπότιτλους/ The film will be screened with english subtitles, also.

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ / Friday, October 27th

4.45 μ.μ. | ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ / Todo sobre mi madre (101’)
Σκην/Dir: Pedro Almodovar

6.45 μ.μ. | ARRHYTHMIA / Aritmiya (116’)
Σκην/Dir: Boris Khlebnikov
Η ταινία θα προβληθεί και με αγγλικούς υπότιτλους/ The film will be screened with english subtitles, also.

8.50 μ.μ. | DIRECTIONS / Posoki (103’)
Σκην/Dir: Stephan Komandarev
Η ταινία θα προβληθεί και με αγγλικούς υπότιτλους/ The film will be screened with english subtitles, also.

11.00 μ.μ. | ΜΠΑΪ ΜΠΑΪ GERMANY / Es war einmal in Deutschland... (102’)
Σκην/Dir: Sam Garbarski


ΣΑΒΒΑΤΟ 28 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ / Saturday, October 28th

4.45 μ.μ. | ΔΙΑΒΟΛΙΚΟΙ ΕΡΑΣΤΕΣ / Ossessione (140’)
Σκην/Dir: Luchino Visconti

7.30 μ.μ. | REINVENTING MARVIN (115’)
Σκην/Dir: Anne Fontaine
Η ταινία θα προβληθεί και με αγγλικούς υπότιτλους/ The film will be screened with english subtitles, also.

9.40 μ.μ. | ΜΑRΙΤΑ (100’)
Σκην/Dir: Cristi Iftime
Η ταινία θα προβληθεί και με αγγλικούς υπότιτλους/ The film will be screened with english subtitles, also.

11.30 μ.μ. | DISCREET (88’)
Σκην/Dir: Travis Mathews


ΚΥΡΙΑΚΗ 29 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ / Sunday, October 29th

4.00 μ.μ. | Η ΑΣΗΜΑΝΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΕΛΕΝΗΣ ΠΑΥΛΗ / The Insignificant
Life of Helen Pavli (16’)
Σκην/Dir: Μιχάλης Χαπέσιης / Michalis Chapesis
Η ταινία θα προβληθεί με αγγλικούς υπότιτλους/ The film will be screened with english subtitles.

RIFF-RAFF (95’)
Σκην/Dir: Ken Loach

6.30 μ.μ. | CORPORATE (95’)
Σκην/Dir: Nicolas Silhol
Η ταινία θα προβληθεί και με αγγλικούς υπότιτλους/ The film will be screened with english subtitles, also.

8.30 μ.μ. | L’ INTRUSA (95’)
Σκην/Dir: Leonardo Di Costanzo
Η ταινία θα προβληθεί και με αγγλικούς υπότιτλους/ The film will be screened with english subtitles, also.

10.45 μ.μ. | Ο ΑΘΩΟΣ / L’ innocente (129’)
Σκην/Dir: Luchino Visconti


ΔΕΥΤΕΡΑ 30 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ / Monday, October 30th

5.25 μ.μ. | AMOUR (127’)
Σκην/Dir: Michael Haneke

8.00 μ.μ. | UNA FAMIGLIA (97’)
Σκην/Dir: Sebastiano Riso
Την ταινία προλογίζει ο σκηνοθέτης της / The film is prefaced by the director
Η ταινία θα προβληθεί και με αγγλικούς υπότιτλους/ The film will be screened with english subtitles, also.

10.00 μ.μ. | WITHOUT NAME (93’)
Σκην/Dir: Lorcan Finnegan
Η ταινία θα προβληθεί με αγγλικούς υπότιτλους/ The film will be screened with english subtitles, also.

 

ΤΡΙΤΗ 31 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ / Tuesday, October 31st

6.00 μ.μ. | Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΠΡΑΣΙΝΗΣ ΓΡΑΜΜΗΣ / The Story of the Green Line (115’)
Σκην/Dir: Πανίκκος Χρυσάνθου / Panikkos Chrysanthou
Η ταινία θα προβληθεί και με αγγλικούς υπότιτλους/ The film will be screened with english subtitles, also.

8.15 μ.μ. | ΕΠΙΦΟΙΤΗΣΗ / Ιllumination / Illuminacja (91’)
Σκην/Dir: Krzysztof Zanussi
Την ταινία προλογίζει ο σκηνοθέτης της / The film is prefaced by the director

10.15 μ.μ. | BELLISSIMA (108’)
Σκην/Dir: Luchino Visconti

 

ΤΕΤΑΡΤΗ 1 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ / Wednesday, Noevmber 1st

5.30 μ.μ. | JUHA (78’)
Σκην/Dir: Aki Kaurismaki


ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ / CLOSING CEREMONY

8.30 μ.μ | ΟΤΑΝ Ο ΜΑΡΞ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕ ΤΟΝ ΕΝΓΚΕΛΣ / Le jeune Karl Marx (118’)
Σκην/Dir: Raoul Peck

Της προβολής θα προηγηθεί η τελετή απόνομής των βραβείων των ταινιών και των τιμώμενων προσώπων.
The screening will be preceded by the awards ceremony of the films and the honorees.