ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

 

Χωρίς τίτλο

 (978kb)

ΜΗ ΧΑΣΕΤΕ ΣΗΜΕΡΑ

Εδώ βλέπατε το ημερήσιο πρόγραμμα του 29oυ Πανοράματος. Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για το Φθινόπωρο του 2017, στο επετειακό 30ο Πανόραμα Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου! 

ΑΦΙΣΑ

 

Ωρολόγιο Πρόγραμμα

ΤΡΙΑΝΟΝ

17|ΠΕΜΠΤΗ
5.45 • Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΡΕΜΠΡΑΝΤ 
(2015, Ελλάδα, 85’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
7.30 • MELLOW MUD / Es esmu seit
(2016, Λετονία, 106’)
Σκηνοθεσία: Renars Vimba
9.30 • ΓΛΥΚΙΑ ΣΥΜΜΟΡΙΑ 
(1983, Ελλάδα, 154’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Νικολαϊδης

18|ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
6.00 • ΛΙΜΟΥΖΙΝΑ: ΚΩΜΩΔΙΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΩΝ
(2013, Ελλάδα, 92’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
8.00 • AFTERIMAGE / Powidoki
(2016, Πολωνία, 98’)
Σκηνοθεσία: Andrzej Wajda
10.00 • Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ / Zerkalo
(1974, ΕΣΣΔ, 165’)
Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky

19|ΣΑΒΒΑΤΟ
4.50 • ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ ΤΗΣ HORME PICTURES ΚΑΙ ΤΟΥ NEW YORK COLLEGE (100’)
6.50 • ΕΝ ΟΝΟΜΑΤΙ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ / Nel nome del padre
(1971, Ιταλία, 115΄))
Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio
9.10 • IT’S NOT THE TIME OF MY LIFE /
Ernellaek Farkaseknal
(2016, Ουγγαρία, 81’)
Σκηνοθεσία: Szabolcs Hajdu
10.45 • ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΤΟΥ ΟΔΥΣΣΕΑ
(1995, Ελλάδα, 176’)
Σκηνοθεσία: Θόδωρος Αγγελόπουλος

20|ΚΥΡΙΑΚΗ
5.00 • ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΙΡΙΔΟΣ
(1974, Ελλάδα, 117’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
ΒΟΥΒΗ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕ ΜΟΥΣΙΚΗ
7.15 • ΦΑΟΥΣΤ / Faust
(1926, Δημοκρατία της Βαϊμάρης, 107’)
Σκηνοθεσία: F.W. Murnau
9.15 • Η ΘΥΣΙΑ / Offret
(1986, Σουηδία, Γαλλία, 149’)
Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky

21|ΔΕΥΤΕΡΑ
6.00 • ΠΕΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ
(2006, Ελλάδα, 103’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
8.00 • ΓΛΥΚΙΑ ΕΞΑΨΗ / Tatarak
(2009, Πολωνία, 85’)
Σκηνοθεσία: Andrzej Wajda
9.45 • ΣΟΛΑΡΙΣ / Solaris
(1971, ΕΣΣΔ, 115’)
Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky

22|ΤΡΙΤΗ
6.00 • ΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ / The Descendants
(2011, ΗΠΑ, 115’)
Σκηνοθεσία: Alexander Payne
8.15 • ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ: ΡΕΠΟΡΤΕΡ / Professione: Reporter
(1975, Ιταλία, Γαλλία, Ισπανία, 124’)
Σκηνοθεσία: Michelangelo Antonioni
10.30 • ΠΕΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΜΑΔΡΙΤΗ / Mourir a Madrid
(1963, Γαλλία, 85’)
Σκηνοθεσία: Frederic Rossif

23|ΤΕΤΑΡΤΗ
6.00 • ΟΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ
(1981, Ελλάδα, 121’)
Σκηνοθεσία: Γιώργος Πανουσόπουλος
8.15 • H ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ /La vie est a nous
(1936, Γαλλία, 96’)
Σκηνοθεσία: Jean Renoir, Jacques
Becker, Jean-Paul Le Chanois, Jacques B.
Brunius, Henri Cartier-Bresson, Maurice
Lime, Pierre Unik, Andre Zwoboda
10.15 • ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ’36 
(1972, Ελλάδα, 105’)
Σκηνοθεσία: Θόδωρος Αγγελόπουλος


ΑΑΒΟΡΑ

17|ΠΕΜΠΤΗ
6.00 • ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ
(1993, Ελλάδα, 114’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
8.15 • VIVA LA MUERTE
(1971, Γαλλία, Τυνησία, 90’)
Σκηνοθεσία: Fernando Arrabal
10.00 • ΠΟΛΙΤΗΣ ΡΟΥΘ /Citizen Ruth
(1996, ΗΠΑ, 106’)
Σκηνοθεσία: Alexander Payne

18|ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
6.00 • NEBRASKA
(2013, ΗΠΑ, 115’)
Σκηνοθεσία: Alexander Payne
8.15 • ΑΥΤΗ Η ΝΥΧΤΑ ΜΕΝΕΙ
(2000, Ελλάδα, 112’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
10.30 • 24 WEEKS / 24 Wochen
(2016, Γερμανία, 103’)
Σκηνοθεσία: Anne Zohra Berrached

19|ΣΑΒΒΑΤΟ
4.45 • DELIVERY
(2004, Ελλάδα, 100’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
6.45 • ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΝΥΧΤΑ /Buongiorno, notte (2003, Ιταλία, 106’)
Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio
8.45 • ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ / Nostalghia
(1983, ΕΣΣΔ, 125’)
Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky
11.00 • ΛΑΣΠΗ ΣΤ’ ΑΣΤΕΡΙΑ /Wild River
(1960, ΗΠΑ, 110’)
Σκηνοθεσία: Elia Kazan

20|ΚΥΡΙΑΚΗ
4.30 • ΚΡΥΦΗ ΕΡΩΜΕΝΗ / Vincere
(2009, Ιταλία-Γαλλία, 128’)
Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio
7.00 • ΟΙ ΓΡΟΘΙΕΣ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ /I pugni in tasca
(1965, Ιταλία, 108’)
Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio
9.00 • ΑΝΤΡΕΪ ΡΟΥΜΠΛΙΩΦ /Andrei Rublev
(1956, ΕΣΣΔ, 205’)
Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky

21|ΔΕΥΤΕΡΑ
4.45 • ΒΑΡΙΕΤΕ / Variete
(1984, Ελλάδα, 100’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
6.30 • QUIT STARING AT MY PLATE / Ne gledaj mi u pijat
(2016, Κροατία, Δανία, 105’)
Σκηνοθεσία: Hana Jusic
8.30 • COLLECTOR / Kollektor
(2016, Ρωσία, 75’)
Σκηνοθεσία: Aleksey Krasovskiy
10.00 • ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΑ / Once Upon a Time in Anatolia
(2011, Τουρκία, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, 157΄)
Σκηνοθεσία: Nuri Bilge Ceylan

22|ΤΡΙΤΗ
5.00 • BEAUTIFUL PEOPLE
(2001, Ελλάδα, 105)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
7.00 • IT’S NOT THE TIME OF MY LIFE / Ernellaek Farkaseknal (2016, Ουγγαρία, 81’)
Σκηνοθεσία: Szabolcs Hajdu
8.30 • MY FATHER’S WINGSBabamin Kanatlari
(2016, Τουρκία, 101’)
Σκηνοθεσία: Kivanc Sezer
10.30 • ΣΤΑΧΤΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ/ Popiol i diament
(1958, Πολωνία, 103’)
Σκηνοθεσία: Andrzej Wajda


23|ΤΕΤΑΡΤΗ
5.00 • ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΩ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΗΤΙΚΟΥΣ ΣΟΥ
(2002, Ελλάδα, 105’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
7.00 • MELLOW MUD / Es esmu seit
(2016, Λετονία, 106’)
Σκηνοθεσία: Renars Vimba
9.00 • ZOOLOGY / Zoologiya
(2016, Ρωσία, Γαλλία, Γερμανία, 83’)
Σκηνοθεσία: Ivan I. Tverdovskiy
10.45 • MOΝΤΕΡΝΟΙ ΚΑΙΡΟΙ /Modern Times (1936, HΠΑ, 87’)
Σκηνοθεσία: Charlie Chaplin


24|ΠΕΜΠΤΗ
5.30 • ΔΕΣΜΑ ΑΙΜΑΤΟΣ
(2012, Ελλάδα, 88’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
7.15 • TΟ ΑΓΟΡΙ ΣΤΗ ΓΕΦΥΡΑ / Boy on the Bridge
(2016, Κύπρος, 90’)
Σκηνοθεσία: Πέτρος Χαραλάμπους
9.00 • Aaaaaaaah!
(2015, Μεγ. Βρετανία, 79’)
Σκηνοθεσία: Steve Oram
10.30 • ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ / The Element of Crime
(1984, Δανία, 104’)
Σκηνοθεσία: Lars Von Trier


25|ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
4.45 • ΜΕΛΟΔΡΑΜΑ;
(1980, Ελλάδα, 93’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
6.30 • HOUSE OF OTHERS
(2016, Γεωργία, Ισπανία, Ρωσία,
Κροατία, 103’)
Σκηνοθεσία: Russudan Glurjidze
8.30 • THE LURE / Corki dancingu
(2015, Πολωνία, 92’)
Σκηνοθεσία: Agnieszka Smoczynska
10.15 • ΣΤΑΛΚΕΡ / Stalker
(1979, ΕΣΣΔ, 163’)
Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky


26|ΣΑΒΒΑΤΟ
4.15 • ΤΑ ΟΠΩΡΟΦΟΡΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ
(2010, Ελλάδα, 94’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
6.00 • ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΙΒΑΝ / Ivanovo Detstvo
(1962, ΕΣΣΔ, 84’)
Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky
7.45 • ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΨΥΧΗ
(2016, Ελλάδα, 80’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Κορνήλιος
9.15 • GREEN HORSE RUSTLERS
(2016, Τσεχία, 90’)
Σκηνοθεσία: Dan Wlodarczyk
11.00 • CREEPY / Kuripi: Itsuwari no rinjin
(2016, Ιαπωνία, 130’)
Σκηνοθεσία: Kiyoshi Kurosawa

27|ΚΥΡΙΑΚΗ
4.00 • ΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΤΗΣ ΕΥΦΟΡΗΣ ΚΟΙΛΑΔΑΣ
(1978, Ελλάδα, 118’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
6.15 • ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥ ΜΕΛΙΣΣΙΟΥ / El Espiritu De La Colmena
(1973, Ισπανία, 97’)
Σκηνοθεσία: Victor Erice

ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ
9.00 • SWEET DREAMS / Fai bei sogni / Όνειρα γλυκά
(2016, Ιταλία, Γαλλία, 134΄)
Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio


ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

ΑΑΒΟΡΑ

28|ΔΕΥΤΕΡΑ
6.00 • ΕΡΓΕΝΗΣ
(1997, Ελλάδα, 120’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
8.15 • Η ΩΡΑΙΑ ΚΟΙΜΩΜΕΝΗBella addormentata
(2012, Ιταλία, Γαλλία, 115’)
Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio
10.20 • ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΣΤΑ ΘΡΑΝΙΑ / Election (1999, ΗΠΑ, 103’)
Σκηνοθεσία: Alexander Payne

29|ΤΡΙΤΗ
6.00 • ΑΘΗΝΑ -ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
(2008, Ελλάδα, 103’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
8.00 • ΠΕΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΜΑΔΡΙΤΗ / Mourir a Madrid
(1963, Γαλλία, 85’)
Σκηνοθεσία: Frederic Rossif
9.45 • ΠΛΑΓΙΩΣ / Sideways
(2004, ΗΠΑ, 126’)
Σκηνοθεσία: Alexander Payne

30|ΤΕΤΑΡΤΗ
6.00 • Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΕ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ 
(1987, Ελλάδα, 105’)
Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
8.00 • ΓΗ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ /Land and Freedom
(1995, M.Βρετανία, Ισπανία, Γερμανία, Ιταλία, Γαλλία, 109’)
Σκηνοθεσία: Ken Loach
10.15 • ΟΙ ΓΡΟΘΙΕΣ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ /I pugni in tasca
(1965, Ιταλία, 108’)
Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio

 

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ

ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕΛΟΥΣ

Χορηγοι

 

ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ: yppoa logo-web

eot

 







perifereia-attikis1


 


city-of-athens 
OPANDA color-web 
 Χωρίς τίτλο
 ggae  spiti

 

 
ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ: pekk-ttl logo-fipresci    horme-pictures  New-York-College-logo      Χωρίς τίτλο 
ΧΟΡΗΓΟΙ
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙAΣ:

 EPTlogo  kosmos  prwto  athinorama-web   av-site     EN LEFKO LOGO BIG
   
 
     
 tvxs new logo enet-press

AAF Final LogoWhiteBg

cinepivates
 cinego-logo
 
 moveitlogo logocine

 

logo-01